Чи змінює Постанова КМУ від 03.02.2021 р. № 89 подовження строків надання відповіді на запити ДПС

09.02.2021 року набула чинності Постанова КМУ від 03.02.2021 р. № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок».

Постанову прийнято відповідно до повноважень, наданих Кабінету Міністрів Законом України від 17.09.2020 909-IX Прийняття «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”» (це п. 4 Розділу II «Прикінцеві положення»):

У період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

← Читати: Перевірки з ТЦУ тепер можливі

Таким чином, цей Закон надав право Кабміну скорочувати (або скасовувати) обмеження, встановлені в перехідних положеннях ПКУ, зокрема в таких пунктах Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення»:

  • 52-1: це мораторій на штрафи за порушення податкового законодавства (окрім винятків щодо порушень в частині ПДВ та акцизу та деяких інших) протягом карантину;
  • 52-2: це мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок (окрім перевірок на звернення платника податків, при реорганізації платника податків або при поданні декларації, в якій заявлено до відшкодування ПДВ та деяких фактичних перевірок) протягом карантину;
  • 52-8: це подовження строків надання скарг, відповідей на запит ДПС, отриманих відповідно до порядку, передбаченому статтею 73 (зокрема, п.73.3. ПКУ).

В межах Постанови №89 знімаються обмеження лише в частині проведення документальних та фактичних перевірок (за більшості підстав, передбачених статтею 78 ПКУ). При цьому подовження строків давності, передбачених статтею 102 (1095 днів для документальних перевірок і 2555 днів для перевірок контрольованих операцій) не скасовано: перевірки за 2017 рік ще можливі по лютий 2022 року і цей строк буде збільшуватись по мірі подовження карантину.

Подовження строків надання відповідей платниками податків на запити, отримані від ДПС відповідно до п. 73.3. ПКУ, не скасовується. Тому якщо ви отримали відповідний запит і не хочете спровокувати перевірку своєю відповіддю, можна не поспішати, а надати відповідь відповідно до можливостей, передбачених пп. 52-2 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» ПКУ: протягом 15 робочих днів, починаючи з першого дня місяця, який слідує за місяцем, в якому закінчується дія загальнонаціонального карантину, встановленого КМУ на всій території України.

Карантин встановлено Постановою КМУ від 22.07.2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» і продовжується змінами, внесеними іншими Постановами КМУ. Актуальна версія тут.

Коментарі щодо запитів відповідно до пп. 39.4.4. ПКУ та перевірок з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» тут.